همیشه پای انگلیس در میان است

کتاب همیشه پای انگلیس در میان است

53,000 تومان 55,000 تومان

 

بخشی از کتاب:
ایران کشوری است عجیب. مردمش، به‌استثناء گروهی اندک، سرخوش و مسرور هستند. از بزرگ‌ترین موهبات برخوردارند؛ قدرت تخیل، ابتکار، درک بالا از ادبیات و فرهنگ خود و البته اشتیاق به شعر. باوجوداین‌ در دام تاریخ و گذشتۀ خود گیر افتاده‌اند. روایت امروز ایران تقلایی است که در جامعه دیده می‌شود؛ برخی می‌خواهند خود را از این تاریخ جدا کنند و گروهی دیگر به دنبال استفاده از همین تاریخ برای حفظ قدرتشان هستند.
هدف اصلی این کتاب این است که نشان دهد تاریخِ ایران چگونه ایرانِ امروز را شکل داده است و چرا ایرانی‌ها چنین احساساتی نسبت به بریتانیا دارند. البته که هر کشوری در جهان با تاریخ خود تعریف می‌شود. اما آنچه در مورد ایران متفاوت است، مصائبی است که به سبب همین تاریخ به بار آمده و مورد سوءاستفادۀ گروهی از سردمداران قرار گرفته تا به‌واسطۀ آن دست به سرکوب مردم بزنند.

وقتی به تهران و سایر شهرهای ایران نگاه می‌اندازیم، همه‌چیز آرام، منظم و در سایۀ مذهب جلوه می‌کند. زنان طبق قانون، حجاب بر سر دارند. هزاران نفر از مردم در مراسم‌های مذهبی شرکت می‌کنند چنان‌که ده‌ها هزار نفر هم در جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب گردهم آمدند.
اما سوای این‌ها، مشکلاتی هم در ایران وجود دارد. ایران پر است از تضاد و تناقض. در تهران و شهرهای بزرگ قدم بزنید، مطمئناً همۀ زنان طبق عرف روسری بر سر دارند اما اگر کمی بیشتر دقت کنید روسری‌های زنان بیش‌ازحد عقب است. صورت‌هایی پر از آرایش دارند. سرانۀ استفاده از لوازم‌آرایشی در ایران در میان بیشترین‌ها در جهان است. میثاق پارسا تحلیلگر سیاسی در این مورد می‌گوید: «کارشناسان حوزۀ آرایش و زیبایی تخمین می‌زنند زنان ایرانی به‌طور متوسط هرماه یک ریمل می‌خرند، حال‌آنکه زنان فرانسوی به‌طور میانگین هر چهار ماه یک‌بار ریمل می‌خرند.
خرید کتاب همیشه پای انگلیس در میان است
نویسنده: جک استراو
مترجم: امیرحسین فاضلی مقدم
انتشارات کوله پشتی، چاپ اول 1398
440 صفحه، رقعی شومیز  

 

کد کتاب: 94957

ناشر:

وضعیت : موجود

شابک:

وزن:

تعداد صفحات:

جلد:

نویسنده:

چاپ:

مترجم:

محصولات مشابه

مدرنیته‌ی سیاسی 70,000 تومان 65,000 تومان

مدرنیته‌ی سیاسی

خودآموز دیکتاتورها 78,000 تومان 74,000 تومان

خودآموز دیکتاتورها

پوپولیسم ایرانی 35,000 تومان 34,000 تومان

پوپولیسم ایرانی

نقش روشنفکر 26,000 تومان

نقش روشنفکر