همه دروغ می گویند (خرد و حکمت زندگی 3)

کتاب همه دروغ می گویند (خرد و حکمت زندگی 3)

45,000 تومان

 

«همه دروغ می‌گویند» اثر استفنس داویدوویتز است. او کارشناس کلان داده (Big Data) و دانش‌آموخته رشته فلسفه و اقتصاد از دانشگاه‌های استنفورد و هاروارد است. «همه دروغ می‌گویند» کتاب اول او است و در حدود یک سالی که از انتشارش می‌گذرد، شهرت زیادی نصیب نویسنده‌اش کرده است.
حرف اصلی این کتاب یک جمله است: «ما به همه دروغ می‌گوییم به جز جستجوگر گوگل». در این کتاب نویسنده برای اثبات این حرف خود، مثال‌ها و مصادیق گوناگونی می‌آورد که شنیدن و خواندشان برای همه به خصوص کاربران همیشگی اینترنت جذاب خواهد بود.
بسیاری از ما انسان ها حتی در نظر سنجی ها حقیقت ایده ها، باورها و عملکردمان را پنهان می کنیم، خود را انسانی اخلاق مدار، شایسته سالار و کم عیب و نقص جلوه می دهیم و این در حالی است که دکمه های کیبرد رایانه شخصی ما و موتورهای جستجوگر حقایق فراوانی را در مورد ما فاش می کند. و این دقیقا موضوعی است که “همه دروغ می گویند” به آن پرداخته است.
داده های حاصل از جست و جوی اینترنتی چشم اندازی از ذهن و روان انسان در اختیار می گذارند و اعترافات بشر را علم می کنند؛ این ردپای اینترنتی را می تواند به عنوان دریچه ای به سوی علوم اجتماعی دانست که بر بسیاری از ابزار دروغ سنج و ذهن خوانی که در طول سال ها روی کار آمده اند غلبه می کند.
کتاب حاضر تمرکز خود را برجامعه ی امریکایی و واقعیتی که اینترنت درباره ی آن نمایان می سازد قرار داده است.
گزیده ای از کتاب
در حقیقت وقتی کلید واژه های مربوط به نبوغ را تست کردم -و این تست کلیدواژه های مربوط به بی استعدادی را هم در بر می گرفت- متوجه شدم احتمال اینکه والدین درباره ی پسرشان جست و جو کنند بیشتر است. حتی تعداد جست و جوهایی مانند «آیا پسرم کند ذهن است؟» و «آیا پسرم احمق است؟» نیز بیشتر از تعداد چنین جست و جوهایی برای دخترهاست. اما مشخصا کشیدگی نمودار جست و جو برای کلمات مثبت مانند «با استعداد» و «نابغه» به سمت پسرها، بسیار بیشتر از کلمات منفی مانند «کند ذهن» و «احمق» است.
پس با این حساب نگرانی عمده ی والدین درباره ی دخترشان چیست؟ والدین در درجه اول به ظاهر دختر اهمیت می دهند. مثلا جست و جو درباره وزن یک کودک را در نظر بگیرید. والدین عبارت «آیا دخترم اضافه وزن دارد؟» را تقریبا دوبرابر بیشتر از «آیا پسرم اضافه وزن دارد؟» جست و جو می کنند. احتمال اینکه والدینی از گوگل بپرسند چطور می توانند دخترشان را وادار به کاهش وزن کنند دو برابر بیشتر از آن است که این سوال را درباره پسرشان مطرح کنند. این سوگیری جنسیتی هم درست مثل قضیه استعداد ریشه ای در حقیقت ندارد. حدود 28 درصد دخترها اضافه وزن دارند در حالی که این رقم برای پسرها 35 درصد است. با وجود اینکه روی ترازو پسرها سنگین وزن تر از دخترها هستند، سنگین وزنی دخترها بیشتر به چشم والدین می آید- یا موجب نگرانی شان می شود.

مشخصات تکمیلی : (جنبه های اجتماعی،داده های کلان،داده کاوی،اینترنت)
 

کد کتاب: 65342

ناشر: گمان

وضعیت : موجود

شابک: 978600728951

وزن: 217

تعداد صفحات:

جلد: پالتوئی

نویسنده: ست استیونز،دیویدویتس

چاپ: 1398

مترجم: ریحانه عبدی

محصولات مشابه

مصائب بدن 50,000 تومان

مصائب بدن