سرمایه‌داری و آزادی

کتاب سرمایه‌داری و آزادی

56,000 تومان


در کتاب حاضر ارتباط و مناسبات میان سرمایه‌داری و آزادی از دیدگاه "میلتن فریدمن "( 1912) اقتصاددان کشور ایالات متحده بررسی شده است . "فریدمن "که مکتب پولی نوین با نام او شناخته شده است، از جمله اقتصاد دانان طرفدار مکانیسم اقتصاد بازار است .به نظر فریدمن "اقتصاد از سیاست جدا نیست و اقتصاد آزاد شرط لازم برای برقراری آزادی سیاسی است .در نتیجه، آزادی سیاسی نمی‌تواند بدون آزادی اقتصادی پا برجا بماند ."کتاب حاضر مجموعه سخنرانی‌های فریدمن است که وی طی سال‌های اخیر ایراد کرده است . موضوع برخی از سخنرانی‌ها از این قرار است" :رابطه آزادی اقتصادی با آزادی سیاسی"، "نقش دولت در جامعه آزاد"، "نظارت بر پول"، "ترتیبات بین‌المللی مالی و بازرگانی"، "سیاست مالی"، "نقش دولت در آموزش و پرورش"، "سرمایه‌داری و تبعیض "و "انحصار و مسئولیت اجتماعی تجارت کار ."

«نپرسید که کشورتان چه می‌تواند برای شما انجام دهد؛ بپرسید شما چه می‌توانید برای کشورتان انجام دهید». این حرف‌های کندی، رییس جمهور آمریکا، است. کندی در این حرف، شعارهای کلیشه‌ای و پدرمآبانه‌ای مانند «کشورتان چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد» را رد کرده است. در کلام کندی، بارقه‌هایی از آزادی انسان و جامعه دیده می‌شود. با این حال نویسنده اعتقاد دارد که انسان آزاد هیچ وقت نمی‌پرسد او و کشورش چه کارهایی می‌توانند برای هم انجام دهند. به اعتقاد فریدمن بهتر این است که افراد از خود بپرسند، من و هم‌وطنانم از طریق دولت چه کارهایی می‌توانیم برای خود انجام دهیم تا هم مسئولیت‌های فردی را انجام دهیم و هم بتوانیم به اهداف و آرزوهای خود برسیم. دولت‌ها نمی‌توانند تنوع و گوناگونی توانایی‌ها و خواسته‌های مردم را کنترل کنند. تنها کاری که شاید از پس دولت‌ها برمی‌آید این است که با فراهم کردن امکانات رفاهی، اجتماعی و بهداشتی، نیاز زندگی افراد را تامین کند. البته این نوع برنامه‌ریزی و عملکرد به‌احتمال زیاد باعث کاهش بودجه و درآمد دولت و درنتیجه آغاز چرخه‌ی جدیدی برای پیدا کردن روش‌های کسب درآمد دیگر می‌شود. و اینجاست که سرمایه‌داری با روش‌های پنهانی و ظاهرا زیبای خود وارد می‌شود و آزادی و سیاست را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به همین دلیل یکی از مفاهیم اساسی که در این کتاب موازی با سیاست و سرمایه‌داری مطرح می‌شود، لیبرالیسم است. هرچند این لیبرالیسم با مفهوم خود در قرن نوزدهم و بیستم تفاوت‌هایی پیدا کرده است. لیبرال قرن نوزدهم آزادی را روشی موثر برای افزایش رفاه و برابری مردم می‌دانست، در حالی که در قرن بیستم، دولت به بهانه‌ی رفاه و برابری در امور اقتصادی دخالت می‌کرد که البته این همان چیزی بود که لیبرالیسم همیشه با آن در تضاد بوده است. در قرن بیست و یکم، شرایط اقتصادی و سیاسی دولت‌ها و جوامع طوری پیچیده شده، که به سختی می‌توان تعریف مشخصی از لیبرالیسم مدرن ارائه داد. نویسنده در این کتاب لیبرالیسم را با همان مفهوم اولیه و به معنای «آموزه‌های مربوط به انسان آزاد» استفاده کرده است.


بخشی از کتاب سرمایه‌داری و آزادی:
چگونه می‌توان از محاسن دولت بهره‌مند شد و در عین حال از خطری که متوجه آزادی است اجتناب ورزید. دو اصل عمده‌ی مندرج در قانون اساسی که تاکنون آزادی را برای ما حفظ کرده، به این پرسش پاسخ داده است. گرچه رعایت این اصول فریضه قلمداد می شود، ولی در عمل مکررا شاهد نقض آن بوده‌ایم.
اول اینکه حوزه‌ی اختیارات دولت باید محدود باشد. وظیفه‌ی اصلی آن باید پاسداری از آزادی شهروندان در برابر دشمنان خارجی و داخلی، حفظ نظم و قانون، فراهم کردن زمینه‌ی اجرای قراردادهای خصوصی و ترویج بازارهای رقابتی باشد. گذشته از این وظیفه‌ی اساسی، دولت گاهی امکان انجام اشتراکیِ کاری را فراهم می‌کند که انجام آن به‌صورت انفرادی سخت‌تر و پر هزینه‌تر است. البته این نوع استفاده از دولت توأم با خطراتی است، اما نمی‌توان و نباید بهره‌گیری به این شکل از دولت را کاملا مردود شمرد. حال قبل از هر چیز باید تراز کامل و بدون ابهامی از مزایای کار مورد نظر تهیه کرد. با تکیه بر همکاری داوطلبانه و آزاد، چه اقتصادی و چه غیراقتصادی، می‌توان اطمینان حاصل کرد که بخش خصوصی عاملی است برای نظارت بر اختیارات بخش دولتی و ابزاری مؤثر برای پاسداشت آزادی بیان، دین و اندیشه.
اصل اساسی دوم این است که قدرت دولت باید پخش شود. اگر قرار باشد دولت اعمال قدرت کند، بهتر است این کار را در سطح شهرستان‌ها انجام دهد تا در ایالت‌ها، و بهتر است در ایالت‌ها اعمال قدرت کند تا در پایتخت. اگر کسی از عملکرد مقامات محلی خود راضی نباشد، مثلا از وضعیت دفع فاضلاب، منطقه‌بندی، یا وضع مدارس شهر، می‌تواند به محله‌ای دیگر مهاجرت کند. اگرچه افراد کمی ممکن است اقدام به این کار کنند، ولی حتی احتمال انجام این اقدام نقش کنترل‌کننده‌ای خواهد داشت. اگر کسی از عملکرد دولت در ایالت خود راضی نباشد، می‌تواند به ایالتی دیگر مهاجرت کند. اما اگر فردی از آنچه در پایتخت می‌گذرد راضی نباشد، راه‌های بسیار محدودی خواهد داشت.


خرید کتاب سرمایه‌داری و آزادی
نویسنده : میلتون فریدمن
مترجم: غلامرضا رشیدی
انتشارات نی ، چاپ پنجم 1399
252 صفحه، رقعی شومیز


 

کد کتاب: 95009

ناشر:

وضعیت : موجود

شابک:

وزن:

تعداد صفحات:

جلد:

نویسنده:

چاپ:

مترجم:

محصولات مشابه

مصائب بدن 50,000 تومان

مصائب بدن