داستان توسعه در ایران (دفتر نخست:از صدارت امیر کبیر (1227) تا پیروزی انقلاب اسلامی (1357))

کتاب داستان توسعه در ایران (دفتر نخست:از صدارت امیر کبیر (1227) تا پیروزی انقلاب اسلامی (1357))

79,500 تومان افزودن به سبد خرید

 

اگر فعالیت‌های عمرانی و ساخت‌و‌سازها در ایران باستان یا سده‌های میانی را کنار بگذاریم، می‌توان دورهٔ صدارت میرزا تقی‌خان امیرکبیر را نقطهٔ شروع جدی این نوع فعالیت‌های توسعه‌محور دانست. پس از دوران امیرکبیر و در جریان انقلاب مشروطه و ظهور سلسلهٔ پهلوی این فعالیت‌ها استمرار یافت. دوران ۵۳سالهٔ دودمان پهلویْ ایران را از حیث امور عمرانی و توسعهٔ صنایع، کارخانه‌ها، پل‌ها، نیروگاه‌ها و... به ‌حدی از رشد رساند که با پیش از خود قابل‌مقایسه نبود. پنج برنامهٔ عمرانی در این سال‌ها طراحی و اجرا شد. در مقطعی ده‌ساله (۱۳۴۲-۱۳۵۲) با نرخ رشد دورقمی در اقتصاد ایران مواجه شدیم و پس از آن هم فوران یکبارهٔ قیمت نفت و سرازیر شدن دلارهای نفتی به مجموعهٔ اقتصاد ایران را شاهد بودیم. اما نتیجهٔ تمام این‌ها فروپاشی اقتصادی و سیاسی نظام حاکم و بروز انقلاب ۱۳۵۷ بود. همچنین پس از انقلاب، به‌ر‌غم جنگ و تحریم، شش برنامهٔ توسعه در کشور طراحی و اجرا شد. نیز ظرفیت نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و سدها، تعداد مدارس و دانشگاه‌ها، شمار بزرگراه‌ها‌ و خطوط راه‌آهن و... نسبت به قبل از انقلاب چند برابر شد.
 
با وجود تمام این‌ها، چرا ایران هنوز کشوری توسعه‌یافته نیست؟ چرا امروز نرخ بیکاری، تورم و رشد اقتصادی در ایران، در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه، این‌قدر نگران‌کننده است؟ چرا، به‌رغم گسترش حضور شرکت‌های خدمات مهندسی (مهندسان مشاور و پیمانکار) ایرانی در طراحی و اجرای پروژه‌های عمرانی در داخل و خارج، وضعیت کنونی این شرکت‌ها این‌قدر نگران‌کننده است؟ چرا این شرکت‌ها با حجم فراوان مهاجرت نیروهای خبره روبه‌رو هستند؟
 
پاسخ به این پرسش‌ها و ده‌ها پرسش مشابه ایجاب می‌کند نگاهی توسعه‌محور داشته باشیم به تحولات اقتصاد توسعه و عمران در ایران ــ نگاهی که از نظرات کارشناسانی که درون این سیستم بوده‌اند بهره بگیرد، به آمارها و محتوای برنامه‌های عمرانی و توسعه استناد کند، چگونگی عملیاتی شدن این برنامه‌ها را مورد توجه قرار دهد و در نهایت به آسیب‌شناسی آن‌ها بپردازد.
 
کتاب داستان توسعه در ایران می‌کوشد پاسخی برای برخی از این پرسش‌ها بیابد و، از زبان کسانی که در هر دوره دست‌اندرکار تدوین و اجرای فعالیت‌های توسعه‌محور بوده‌اند، به شرح مسائل و چالش‌های هر حوزه بپردازد. ماهیت تفکر برنامه‌ای در حوزهٔ عمران و توسعهٔ کشور، نقش سازمان برنامه و بودجه در فرایند توسعه، مسئلهٔ نقش شرکت‌های خدمات مهندسی ایرانی در فعالیت‌های عمرانی، دوران شکوفایی و افول فعالیت‌های توسعه‌محور و... از جمله مواردی هستند که در این کتاب مورد توجه قرار گرفته‌اند. هدف از بیان تمام این مسائل این بوده است که گذشته چراغ راهی باشد برای آینده و نسلی که کمتر درباره‌ی گذشته‌ی خویش می‌داند اما باید آیندهٔ خود و کشورش را بسازد.

کد کتاب: 94963

ناشر:

وضعیت : موجود

شابک:

وزن:

تعداد صفحات:

جلد:

نویسنده:

چاپ:

مترجم:

محصولات مشابه

مصائب بدن 50,000 تومان

مصائب بدن

تست 200 تومان

تست

كافه اروپا 33,000 تومان

كافه اروپا

كار 30,000 تومان

كار

اتحاديه ها 20,000 تومان

اتحاديه ها